Co je HPV

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Za život se s ní setká až 80 % z nás.

Co je HPV

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Za život se s ní setká až 80 % z nás.

Lidský papilomavirus (HPV z angl. human papillomavirus) je virus z rodiny Papillomavirus a jako všechny viry z této skupiny napadá kožní a slizniční keratinocyty. HPV napadá pouze lidské buňky, člověk je jediným rezervoárem tohoto viru. Většina typů papillomaviru nepůsobí žádné příznaky, několik typů však má schopnost zapříčinit rozvoj závažných nebo velmi nepříjemných chorob.


Výskyt HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky.

Infekci lidskými papilomaviry (HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky. = human papillomavirus, lidský papilomavir) získá během svého života až 80 % z nás. Většinou samovolně odezní, ale u přibližně 20 % infikovaných dochází ke zdravotním problémům. Ty se vyvíjí plíživě, bez zvláštních příznaků, ale po několika měsících či letech může infekce vyústit ve zdraví ohrožující či smrtelnou nemoc. Vzhledem k neustále narůstajícímu výskytu chorob, které jsou způsobeny HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky. infekci, nabývá ochrana před lidskými papilomaviry na mnohem větším významu než tomu bylo dříve.


Přenos HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky.

Infekce probíhá bez příznaků, proto se velmi rychle šíří. HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky. se přenáší především pohlavním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Nemusí tedy jít jen o pohlavní styk. K přenosu může dojít i při jiných nekoitálních aktivitách (orálním sexu či mazlení). Ani kondom tedy není dokonalou ochranou.

Lidský papilomavirus napadá buňky sliznic a pokožky, a to nejraději v oblasti přechodu sliznice v kůži nebo různých typů sliznic. Nejvnímavější k infekci je oblast přechodu dlaždicového a cylindrického epitelu (hrdlo děložní, řiť, hrtan), kde viry infikují nezralé buňky, ke kterým pronikají přes miniaturní poranění.


Projevy infekce HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky.

Infekce HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky. probíhá většinou bez příznaků. I proto se mezi populací tak jednoduše a rychle šíří. Onemocnění se rozvíjejí postupně, během měsíců a let.

Infekci lidskými papilomaviry získá během svého života až 80 % z nás. Nejčastěji se nakazí lidé ve věku 18-25 let, ale riziko přenosu této nemoci je celoživotní. Zhruba 80 % infikovaných nemá žádné potíže ani v následujících letech po infekci, ale u zbylých 20 % z nakažených po několika měsících nebo letech dochází k rozvoji onemocnění. Vývoj od infekce k nádoru trvá průměrně 15 let. Vývoj od infekce k vzniku kondylomat pouhé 4 měsíce.


Infekce HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky. s nízkým rizikem

(nevyvolává nádorového bujení, zejména HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky. typy 6 a 11 ) způsobuje:

  • genitální kondylomata (genitální bradavice)
  • rekurentní respirační papilomatózu.
  • některé mírně závažné přednádorové stavy děložního hrdla, pochvy a zevních rodidel. (i tyto se ale někdy léčí chirurgickým zákrokem)

Infekce HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky. s vysokým rizikem

(vyvolává nádorové bujení, zejména typy typy HPVLidský papilomavirus (ve zkratce HPV z anglického Human papillomavirus), je jeden z více než 100 různých typů papilomaviru, který napadá lidské buňky. 16 a 18) způsobuje:

  • karcinom hrdla děložního
  • karcinom zevních rodidel (vulvy)
  • karcinom pochvy (vaginy)
  • karcinom penisu
  • karcinom anu (řiti).
  • karcinom hlavy a krku