Nezhoubná onemocnění

Neonkogenní HPV typy způsobují u žen i mužů nezhoubná, ale velmi nepříjemná a frustrující onemocnění.

Nezhoubná onemocnění

Neonkogenní HPV typy způsobují u žen i mužů nezhoubná, ale velmi nepříjemná a frustrující onemocnění, a to často velmi krátce po samotné infekci. Dále způsobují změny, které při zanedbání prevence mohou vést k rozvoji rakoviny.


Genitální bradavice

Genitální bradavice (kondylomata accuminata) jsou nezhoubné útvary na genitálu, které vznikají již několik měsíců po infekci HPV a napadají ženy i muže. Téměř alarmující vzrůst výskytu tohoto virového onemocnění za posledních několik let, by měl být jedním z mnoha důvodů proč o této chorobě hovořit.

Kondylomata významně ovlivňují sexualitu a sebehodnocení postiženého jedince. I po jejich vyléčení je tendence k opakování nemoci, což je frustrující pro pacienty i jejich lékaře.

Výskyt a prevence genitálních bradavic

Přenos genitálních bradavic

Epidemiologie genitálních bradavic mezi ženami v České republice

O genitálních bradavicích s prof. Janou Hercogovou

Léčba genitálních bradavic

Doporučený léčebný postup České akademie dermatovenerologie

Pohlavní choroby – jaký je vývoj za posledních 10 let?


Papilomatóza hrtanu

Papilomatóza hrtanu je recidivující infekční onemocnění způsobené lidským papilomavirem. Onemocnění je charakteristické prorůstáním bradavičnatých papilomových výrůstků v oblasti hrtanu a hlasivek. Způsobuje těžké poruchy hlasu, od chraptivosti až po úplné bezhlasí. Zároveň papilomové hmoty v hrtanu působí jako cizí těleso v krku. Mohou být příčinou poruchy dýchání a pocitu dušení. 
Přenos onemocnění je velmi pravděpodobně sexuální. Nemocní uvádějí ve své anamnéze nebo v anamnéze svých sexuálních partnerů infekci genitálními bradavicemi (condylomata acuminata).

Výskyt, léčba a prevence respirační papilomatózy

O papilomatóze hrtanu s MUDr. Jitkou Vydrovou


Rekurentní respirační papilomatóza

U dětí se předpokládá přenos viru na dítě při porodu matkou s kondylomaty. Možný je i přenos transplacentární.
Infekce je dle našich zkušeností způsobena benigními (nezhoubnými) subtypy papilomaviru - HPV 6 a 11.


Cervikální léze – cervikální intraepiteliální neoplazie

Tyto „vřídky“ na hrdle děložním vznikají po infekci HPV během několika let. Mohou se projevovat krvácením po styku nebo chronickým výtokem. Zvolna rostou a ty, které způsobují vysoce rizikové HPV typy, se mohou postupně změnit v nádor hrdla děložního. Na druhou stranu část z nich, zejména u mladých dívek, se může zhojit bez léčby. Ověření charakteru těchto změn je možné kombinací cytologického vyšetření (vyšetření buněk setřených z povrchu hrdla děložního) a kolposkopie (speciálního zobrazení hrdla děložního pod mikroskopem s velkou ohniskovou vzdáleností).

Očkování žen po konizaci