Úvod
Přenos genitálních bradavic

Přenos genitálních bradavic

Onemocnění genitální bradavice je virového původu, způsobené HPV typu 6 a 11. Přenášejí se přímým kontaktem kůže či sliznic a nejčastějším způsobem přenosu je sexuální styk. Rovněž je možný i přenos při orálním sexu, ten je však méně častý. Podstatně menší část případů je způsobena přenosem z rukou na genitálie, není však také zcela vyloučena.

Rizikovým faktorem pro přenos nákazy je jednak počet sexuálních partnerů a frekvence pohlavního styku. Dále kontakt s osobou, která již virus má a počet sexuálních partnerů, se kterými se tato osoba dále sexuálně stýká. Na počtu sexuálních partnerů závisí i výše pravděpodobnosti infekce, což však neznamená, že výskyt genitálních bradavic musí být známkou promiskuitního života postiženého. Infikovat se lze při jediném pohlavním styku, či v monogamním vztahu. Důležitý je rovněž předchozí život partnera/partnerky. Navíc je důležité si uvědomit, že vzhledem k dlouhé inkubační době nemoci není zaručeno, že partner, který nemá projevy infekce, není nositelem skryté infekce kondylomat a jejím nevědomým šiřitelem.

Infekce se může přenést prostřednictvím drobných poranění sliznice infikovaného partnera. V malém množství případů může být způsobena přenosem z rukou na genitálie. Mezi nejvíce postižené skupiny patří mladé ženy okolo dvacátého roku věku a homosexuálové. Nejedná se však pouze o vaginální pohlavní styk, ale k přenosu může dojít i při tzv. pettingu, nebo análním, či orálním sexu.